تیکسل - کلینیک پوست و مو دکتر شادی مظلومی در کرج

تیکسل

تیکسل چیست؟

شادابی و استحکام پوست در جوانان به دلیل سلامت الیاف کلاژن و الاستین است. به مرور زمان و با افزایش سن این الیاف همانند فنر باز و شل شده لذا پوست قوام سفت خود را از دست می‌دهد و پیرتر به نظر می‌رسد. با توجه به تقاضای روزافزون جامعه، امروزه دستگاه‌های متنوعی جهت جوانسازی پوست موجود است و تکنولوژی‌های موثرتر و بی‌عارضه‌تر به سرعت در حال پیشرفت است. بالا بردن دمای پوست به صورت کنترل شده سبب از بین رفتن الیاف کلاژن آسیب دیده شده و پوست را برای ساختن کلاژن جدید و با کیفیت تحریک می‌کند. دستگاه‌های متفاوت با مکانیسم‌های مختلف به منظور بالا بردن دما در پوست به کار می‌روند، از لیزرهای غیرتهاجمی و لیزر تخریبی CO2 گرفته تا دستگاه‌های رادیوفرکوئنسی و امواج اولتراسوند. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد و بسته به شرایط بیمار روش مناسب انتخاب می‌شود.

علاوه بر تاثیر مستقیم این تکنولوژی در جوانسازی پوست می‌توان از آن به عنوان روشی کمکی برای درمان‌های موضعی که جهت روشن شدن پوست، رفع چروک‌های سطحی و … تجویز می‌شوند، استفاده کرد. متاسفانه درمان‌های موضعی تاثیری آهسته و ناچیز دارند و اغلب بیمار را ناامید می‌کنند. به عنوان روشی موثرتر و سریع‌تر می‌توان داروهای فوق را به داخل پوست تزریق کرد که به این عمل مزوتراپی می‌گویند. هر چند مزوتراپی روش موثری است ولی به دلیل دفعات مکرر ورود سوزن به پوست کمی دردناک و آزارنده است. پس از انجام تیکسل بر روی پوست کانال‌هایی ایجاد می‌شود. از این کانال‌ها می‌توان جهت رساندن داروها به زیر پوست استفاده کرد بدین معنی که اگر بلافاصله بعد از انجام آن از داروهای موضعی استفاده شود اثری بسیار قوی‌تر و سریع‌تر خواهیم داشت.

     

نحوه انجام تیکسل

یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در این راستا، دستگاه تیکسل است. در این دستگاه هرم‌های فلزی ظریف حرارتی حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد را مستقیما به بافت می‌رساند و سبب تخریب پوست با فواصلی منظم و ایجاد حفره‌های میکروسکوپی حاصل از تخریب می‌شود. به تدریج پوست در مناطق تخریب شده شروع به بازسازی می‌کند و بافتی جدید، با قوام سفت‌تر ایجاد می‌شود لذا پس از چندین هفته چروک‌های سطحی کاهش یافته و پوست روشن‌تر به نظر می‌رسد.

مزایای تیکسل

استفاده از سایر روش‌ها مانند لیزرها یا رادیوفرکوئنسی با آنکه در جای خود مفید و موثرند ولی سبب آسیب به بافت اطراف و التهاب طولانی مدت در بافت می‌شود که مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت. از آنجایی که در این روش از هیچ تابشی استفاده نمی‌شود و گرمای مستقیم عامل تخریب بافت هدف است، تخریب به طور دقیق انجام شده و آسیبی به بافت‌های اطراف نداریم لذا ترمیم سریع‌تر و التهاب حداقل خواهد بود.

اغلب روش‌های جوانسازی دردناک هستند که برای پزشک و بیمار مسئله ساز است. از آنجایی که در این روش از هرم‌های فلزی با قطری کمتر از یک میلیمتر استفاده می‌شود که با سرعت بالا و در کسری از ثانیه وارد پوست شده و خارج می‌شوند دردی احساس نخواهد شد.
از آنجایی که دمای بالاتر از ۱۶۰ درجه سانتیگراد روشی مطمئن جهت استریل کردن ابزار پزشکی است و دمای این دستگاه حدود ۴۰۰ درجه است، نگرانی برای انتقال عفونت وجود ندارد. تیکسل علاوه بر اینکه اهداف بسیاری از دستگاه‌های زیبایی و جوانسازی پوست را پوشش می‌دهد، همچنین دارای ویژگی‌هایی است که بسیاری از آن‌ها فاکتورهای تعیین‌کننده و اثرگذار در تصمیم‌گیری پزشکان است.

  • رفع چین و چروک
  • شفاف شدن پوست
  • بسته شدن منافذ پوست
  • افزایش قوام پوست
  • درد کم
  • زمان کم درمان
  • بدون عوارض جانبی
  • بدون نیاز به زمان نقاهت
  • بی‌نیاز به استفاده از داروهای خاص
  • بدون التهاب شدید و بدون خونریزی

 

ترمیم ترک‌های پوستی با استفاده از تیکسل

استرچ مارک یا ترک پوستی به واسطه کشیدگی ناگهانی پوست ایجاد می‌شود که ممکن است به دلیل افزایش سریع وزن یا بارداری باشد. شایع‌ترین نواحی از پوست که استرچ مارک روی آن شکل می‌گیرد عبارتند از رو ماهیچه دوسر بازو، شکم، ران‌ و پهلو‌ها. این خطوط کشیدگی که در مراحل اولیه شکل‌گیری رنگی بنفش مایل به صورتی و حالتی ملتهب دارند، با گذشت زمان و کشیدگی بیشتر، کم‌رنگ‌تر شده و وارد فاز دائمی می‌شوند. در مراحل اولیه، درمان با لیزر عروقی می‌تواند مناسب باشد اما وقتی استرچ مارک وارد فاز دائمی شد، درمان‌های سایشی مورد نیاز است. به همین منظور استفاده از دستگاه پیشرفته تیکسل به عنوان یکی از جدیدترین راهکارهای رفع ترکهای پوستی معرفی شده است. این دستگاه با حرارت کنترل شده، فقط سلول‌های آسیب‌دیده در نتیجه کشیدگی پوست را هدف قرار می‌دهد و با تحریک بدن برای آغاز روند کلاژن‌سازی، باعث احیای پوستی شده و در نهایت پوست جدیدی که جایگزین پوست آسیب‌دیده قبلی می‌شود، عاری از ترکهای پوستی است.

ترمیم اسکار آکنه با استفاده از تیکسل

آکنه زمانی رخ می‌دهد که چربی بیش از حد، سلول‌های مرده پوستی و باکتری، منفاذ پوستی را مسدود می‌کنند. اگر آکنه در این مرحله درمان نشود، ترکیب موارد ذکر شده به بافت‌های مجاور رسوخ کرده و باعث ایجاد زخم‌های عمیق آکنه می‌شوند. پوست با تولید فیبرهای کلاژن سعی می‌کند این بافت آسیب دیده را ترمیم کند اما حاصل کار چندان بی‌نقص نیست و پوست مثل روز اول صاف و نرم نخواهد شد. اینجاست که اسکار آکنه روی پوست باقی می‌ماند. در واقع اسکار آکنه، نشانه تلاش بافت پوست برای ترمیم خودش است.علاوه بر زخم ظاهری ایجاد شده، اسکار آکنه اعتماد به نفس افراد را نیز هدف قرار می‌دهد.

یکی از این گزینه‌های پیشرفته، استفاده از سیستم نوین فرکشنال غیرلیزری با مکانیزم گرمایی-مکانیکی یا همان تیکسل است. دستگاه تیکسل با صفحه‌های حرارتی خود، میکروجراحت‌هایی را در لایه پوستی درگیر آکنه ایجاد کرده و از این طریق پوست را برای تولید کلاژن و الاستین جدید تحریک می‌کند و نتیجه نهایی، شکل‌گیری پوستی جدید و سالم‌تر و در نتیجه ترمیم رد اسکار آکنه است.

 

تیکسل بهتر است یا لیزر

اگر برای شما این سوال پیش آمده است که روش درمانی تیکسل بهتر است یا لیزر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اگر قصد دارید جوانسازی پوست خود را به صورت عمیق انجام دهید ما به شما روش درمانی تیکسل را پیشنهاد می کنیم و از نظر هزینه نیز روش تیکسل بسیار مقرون به صرفه تر از روش لیزر می باشد، بنابراین اگر هزینه درمانی برای شما مهم می باشد روش تیکسل را انتخاب کنید.

در روش تیکسل هیچ گونه آسیبی پوست شما را تهدید نخواهد کرد. در واقع گزارش های ارائه شده از روش تیکسل حاکی از این است که این دستگاه تا کنون هیچ آسیبی به پوست افراد وارد نکرده است، در حالی که ممکن است با انجام لیزر دچار عارضه هایی همچون سوختگی پوست و از بین رفت بافت پوستی باشید.

بعد از انجام روش درمانی تیکسل، شاهد التهابات پوستی همچون پوسته پوسته شدن و قرمز شدن پوست نخواهید بود. در حالی که بعد از انجام لیزر ممکن است با عارضه های شدیدی روبرو شوید.

اگر در سنین بالا قرار دارید و به دنبال روشی غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست می گردید روش تیکسل روش بهتری نسبت به لیزر می باشد.

در روش تیکسل، کنترل ارسال پالس در دست متخصص می باشد و متخصص می تواند با تنظیمات دستگاه پالس ارسالی را کنترل کند، اما در روش لیزر چنین امکانی وجود ندارد و به هنگام لایه برداری از پوست، سلول های بیرونی پوست کاملا تخریب می گردند. در طی این فرآیند ممکن است بوی ناخوشایند سوختگی و دود به مشام برسد که همین موضوع حاکی از آسیب دیدن پوست شما می باشد.

دوره نقاهت در روش درمانی تیکسل به نسبت روش درمانی لیزر بسیار کوتاه تر می باشد. بنابراین اگر می خواهید دوران نقاهت را به سرعت پشت سر بگذارید روش درمانی تیکسل را انتخاب کنید.

بنابراین با توجه به توضیحات گفته شده شما به راحتی می توانید روش درمانی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

 

                               

 

 

 

ما به داشتن شما افتخار می کنیم...

اخبار و مقالات مرتبط

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

مشاوره رایگان02634444803

با عضویت در باشگاه مشتریان ما یک میلیون ریال هدیه دریافت کنید!