اگزما

اگزما یک اصطلاح کلی است که توسط عموم مردم برای توصیف طیف وسیعی از ضایعات خارش دار پوستی به کار می‌رود.

تمامی حالت‌های قرمزی، تورم، تاول، ترشح، پوسته پوسته شدن، تغییر رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای، ضخیم شدن و خارش پوست در جامعه به صورت کلی تحت عنوان اگزما شناخته می‌شوند در صورتی که در علم پزشکی اگزماها بسته به علت ایجاد آن به انواع سرشتی، تحریکی، حساسیتی، سبوریک و … تقسیم‌بندی می‌شوند و بسته به نوع و مرحله بیماری، علایم متفاوتی دارند.

گاهی اوقات اگزما حالتی درون زاد است و تلاش جهت یافتن علت بی فایده است ولی در برخی موارد عامل خارجی برای بروز اگزما وجود دارد مانند نیكل، لاستیك، سیمان، چرم، بعضی داروهای موضعی، نگهدارنده‌های موجود در كرم‌ها و لوازم آرایش، رنگ‌ها، مواد معطر، پیچك سمی و گیاهانی از این قبیل که با شرح حال و معاینه قابل کشف است. آزمایش خون در این زمینه کمک نمی‌کند ولی در برخی موارد بنا به نظر پزشک معالج، تست خاصی به نام “patch test” که بر روی پوست انجام می‌شود می تواند در یافتن عامل مسبب راه گشا باشد. البته دقت شود مهمترین ابزار تشخیص، گرفتن شرح حال و معاینه توسط پزشک است.

گرچه استفاده از پمادهای حاوی کورتون در بسیاری موارد، علائم آزاردهنده را به سرعت فروکش می‌کند ولی روش درمان و کنترل هر نوع اگزمایی بسته به نوع و مرحله آن متفاوت است. لذا بهتر است از مصرف بی‌رویه و بدون تجویز پزشک پمادهای حاوی کورتون اجتناب کنید.

سوال و یا نظری دارید ؟ با ما در ارتباط باشید

avatar