تیکسل - کلینیک پوست و مو دکتر شادی مظلومی در کرج

تیکسل

تیکسل چیست؟

شادابی و استحکام پوست در جوانان به دلیل سلامت الیاف کلاژن و الاستین است. به مرور زمان و با افزایش سن این الیاف همانند فنر باز و شل شده لذا پوست قوام سفت خود را از دست می‌دهد و پیرتر به نظر می‌رسد. با توجه به تقاضای روزافزون جامعه، امروزه دستگاه‌های متنوعی جهت جوانسازی پوست موجود است و تکنولوژی‌های موثرتر و بی‌عارضه‌تر به سرعت در حال پیشرفت است. بالا بردن دمای پوست به صورت کنترل شده سبب از بین رفتن الیاف کلاژن آسیب دیده شده و پوست را برای ساختن کلاژن جدید و با کیفیت تحریک می‌کند. دستگاه‌های متفاوت با مکانیسم‌های مختلف به منظور بالا بردن دما در پوست به کار می‌روند، از لیزرهای غیرتهاجمی و لیزر تخریبی CO2 گرفته تا دستگاه‌های رادیوفرکوئنسی و امواج اولتراسوند. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد و بسته به شرایط بیمار روش مناسب انتخاب می‌شود.

علاوه بر تاثیر مستقیم این تکنولوژی در جوانسازی پوست می‌توان از آن به عنوان روشی کمکی برای درمان‌های موضعی که جهت روشن شدن پوست، رفع چروک‌های سطحی و … تجویز می‌شوند، استفاده کرد. متاسفانه درمان‌های موضعی تاثیری آهسته و ناچیز دارند و اغلب بیمار را ناامید می‌کنند. به عنوان روشی موثرتر و سریع‌تر می‌توان داروهای فوق را به داخل پوست تزریق کرد که به این عمل مزوتراپی می‌گویند. هر چند مزوتراپی روش موثری است ولی به دلیل دفعات مکرر ورود سوزن به پوست کمی دردناک و آزارنده است. پس از انجام تیکسل بر روی پوست کانال‌هایی ایجاد می‌شود. از این کانال‌ها می‌توان جهت رساندن داروها به زیر پوست استفاده کرد بدین معنی که اگر بلافاصله بعد از انجام آن از داروهای موضعی استفاده شود اثری بسیار قوی‌تر و سریع‌تر خواهیم داشت.

مزایای تیکسل؟

استفاده از سایر روش‌ها مانند لیزرها یا رادیوفرکوئنسی با آنکه در جای خود مفید و موثرند ولی سبب آسیب به بافت اطراف و التهاب طولانی مدت در بافت می‌شود که مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت. از آنجایی که در این روش از هیچ تابشی استفاده نمی‌شود و گرمای مستقیم عامل تخریب بافت هدف است، تخریب به طور دقیق انجام شده و آسیبی به بافت‌های اطراف نداریم لذا ترمیم سریع‌تر و التهاب حداقل خواهد بود.
اغلب روش‌های جوانسازی دردناک هستند که برای پزشک و بیمار مسئله ساز است. از آنجایی که در این روش از هرم‌های فلزی با قطری کمتر از یک میلیمتر استفاده می‌شود که با سرعت بالا و در کسری از ثانیه وارد پوست شده و خارج می‌شوند دردی احساس نخواهد شد.
از آنجایی که دمای بالاتر از ۱۶۰ درجه سانتیگراد روشی مطمئن جهت استریل کردن ابزار پزشکی است و دمای این دستگاه حدود ۴۰۰ درجه است، نگرانی برای انتقال عفونت وجود ندارد.

نحوه انجام تیکسل؟

یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در این راستا، دستگاه تیکسل است. در این دستگاه هرم‌های فلزی ظریف حرارتی حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد را مستقیما به بافت می‌رساند و سبب تخریب پوست با فواصلی منظم و ایجاد حفره‌های میکروسکوپی حاصل از تخریب می‌شود. به تدریج پوست در مناطق تخریب شده شروع به بازسازی می‌کند و بافتی جدید، با قوام سفت‌تر ایجاد می‌شود لذا پس از چندین هفته چروک‌های سطحی کاهش یافته و پوست روشن‌تر به نظر می‌رسد.

ما به داشتن شما افتخار می کنیم...

اخبار و مقالات مرتبط

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

مشاوره رایگان02634444803

با عضویت در باشگاه مشتریان ما یک میلیون ریال هدیه دریافت کنید!