ویژگی های متخصص پوست چیست؟

ویژگی های متخصص پوست چیست؟

مراحل تبدیل شدن به یک متخصص پوست چیست ؟

متخصص پوست در دوره تخصصی یک امتحان بورد و بورد تخصصی دارد که با گذراندن این امتحان که سخت ترین امتحان کل دوره ی تحصیل یک پزشک محسوب می شود و به صورت شفاهی و کتبی برگزار می شود بورد تخصصی میگیرد. کسانی که بورد تخصصی می گیرند می توانند برای تدریس وارد دانشگاه ها شوند و از مرحله استادیاری تا مرحله استادی پیش روند.در ایران تنها فوق تخصصی که وجود دارد رشته پاتولوژی یا درماتوپاتولوژی می باشد که پزشکان ۲ سال اضافه باید درس بخوانند تا بتوانند تشخیص های پاتولوژیک رابدهند. مانند پاتولوژیست هایی که دوره های پوست را میگدرانند. دوره های درماتوسرجری یا جراحی پوست یا دوره های زیبایی به صورت فوق تخصص در کشور ما در حال حاضر وجود ندارند و پزشکان می توانند به صورت دوره های فلوشیپی در خارج از ایران آن ها را بگذرانند.

ویژگی های متخصص پوست چیست؟

متخصص پوست خوب بودن بیشتر آکادمیک است یا عملی و بر حسب تجربه ؟

متخصص پوست علاوه برتسلط بر مسایل علمی باید توانایی مدیریت کردن بیمار را نیز داشته باشد. یعنی ضمن اینکه بتواند درآن واحد برای بیمارش تصمیم بگیرد بتواند او را نیز مدیریت کند. این مسیله  نیازمند آن است که هم از نظر عملی بتواند خیلی از جراحی های پوست را انجام بدهد و هم از نظر تیوری باید کاملا مسلط و به روز باشد. به روز بودن به این معنی است که برای به دست آوردن مطالب علمی از کتاب ها و منابع و اینترنت استفاده کند.

ویژگی های متخصص پوست چیست؟

آیا متخصص پوست با جراحی یکی است یا تخصص های جدا هستند؟ چه جراحی هایی را متخصص پوست انجام می دهد؟

متخصص پوست بیماری های مربوط به پوست از قبیل انواع تومورهای پوستی , خال های پوستی, حتی جراحی پلک و جراحی هایی که به طور کلی مربوط به پوست,  مو,  مخاط و ناخن می شوند را درمان می کند و همچین کاشت مو را نیز انجام می دهد. تنها مجوز عمل جراحی کاشت مو در درمانگاه های تخصصی پوست و مو است. رشته تخصصی پوست کاملا جدا از جراحی است ولی در پزشکی تداخل بین رشته ها وجود دارد. مثلا ممکن است ۳ رده ی تخصصی یک کاری را بتوانند به همراه هم انجام دهند.

 

ویژگی های متخصص پوست چیست؟

آیا دوره های دانشگاهی کافی است یا باید دوره هایی را پس از دانشگاه سپری کرد ؟

معمولا دو سوم از مراجعه کنندگان با شکایت از زیبایی خود به کلینیک مراجعه می کنند و انتظار جوان و زیباتر شدن را دارند. این علم, علم جوان سازی و در واقع علم زیبایی می باشد و به سرعت در حال پیشرفت است. همزمان با تحقیقات گسترده ای که روی این علم انجام می گیرد, دستگاههای لیزر جدید وارد می شوند که به گذراندن دوره های متعدد نیاز است. بهتر است در کنار گذراندن این دوره ها, مطالب به روز مطالعه شود. مطالعه و علم به مسایل پایه کمک بزرگی به پزشک است که بتواند عمل را با تسلط کامل انجام دهد.

ویژگی های متخصص پوست چیست؟

آیا پزشکان عمومی می توانند در برخی از بیماری ها نقش متخصص پوست را داشته باشند ؟

همکاران پزشک عمومی سال ها است که در حوزه زیبایی فعالیت دارند و تا حدی که وزارت خانه مشخص کرده است می توانند کارهای زیبایی مانند بعضی  تزریق ها همچون تزریق فیلر را انجام دهند. مسیله مهم در این خصوص این است که آن ها باید به طور کامل به علم این کار مسلط باشند. همکاران عمومی همچنین می توانند رشته داخلی فشار خون را درمان کنند و یا در رشته کودکان, بیماران اطفال را معالجه کنند. اما در حوزه پوست به دلیل اینکه همکاران عمومی در دوره پزشکی عمومی خود پوست را مدت زمان کمتر از ۱ ماه می گذرانند به همین دلیل به خیلی از بیماری های پوستی مسلط نیستند ولی می توانند با مطالعه اطلاعاتی را کسب کنند اما اینکه بتوانند از لیزرهای پرتوان استفاده کنند کار پرریسکی هم برای خودشان و هم برای بیمار می باشد. به طور کلی شناخت ضایعات پوستی و همچنین مدیریت کردن عوارض ناشی از لیزر تنها توسط متخصصین باید انجام پذیرد.

ویژگی های متخصص پوست چیست؟

آیا متخصص پوست اطفال یا سنین مختلف جدا از هم هستند یا همه در یک تخصص یا فوق تخصص هستند؟

رشته تخصصی و فوق تخصصی اطفال در کشورهای اروپایی مثلا در فرانسه وجود دارد. پزشکان پس از گرفتن تخصص پوست, فوق تخصص اطفال را میگیرند ولی در ایران به این صورت نمی باشد. بیماری های پوست اطفال توسط پزشکان متخصص اطفال نیز درمان می شوند.

ویژگی های متخصص پوست چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید.

سوال و یا نظری دارید ؟ با ما در ارتباط باشید

avatar